انگل‌های انرژی

جان گوردون نویسنده کتاب اتوبوسی به نام انرژی می‌گوید: «منفی باف‌ها را از رویا‌هایتان دور نگه دارید تا به آن‌ها آسیب نرسانند.»

چند سال قبل هیجان زده به دوستم تلفن کردم تا به او خبر دهم شغلی به عنوان نویسنده و مترجم به من پیشنهاد شده است. عکس العملش سرد بود. پرسید: «چرا باید چنین کار احمقانه‌ای را انجام دهی؟ به درد نخور است. فقط روی کار اداری‌ات تمرکز کن.»
تلفن را در حالی قطع کردم که تنها دو کلمهٔ ساده به ذهنم رسید؛ «عزیزم، متشکرم.»
عصبانی نشدم. درعوض متوجه شدم او تنها یکی از میلیون‌ها افراد منفی‌ای است که من «(انگل‌های انرژی)» می‌ناممشان و در سراسر سفر زندگیمان باید با آن‌ها روبرومی‌ شویم. بدبختانه این انگل‌های انرژی نه تنها در افراد خانواده‌مان، بلکه در محل کارمان، سازمان‌های اجتماعی و در همسایگی‌هایمان نیز در کمین نشسته‌اند. آن‌ها واقعی هستند. آن‌ها همه جا هستند و اگر اجازه دهیم هدف زندگی، رویا‌ها و نقشه‌هایمان برای رسیدن به موفقیت را تحلیل می‌برند.

هوشیار باشید

در اینجا با چند مورد آشنا شوید

اظهارات منفی: آیا تا به حال به تو گفته‌ام، چه قدر از زندگی و کارم متنفرم؟

آیا به تو گفته‌ام، فلانی و فلانی با من چه کرده‌اند؟

آیا به تو گفته‌ام، چرا کار‌ها درست به پیش نمی‌رود؟

ربایندگان رویا‌ها:

نمی‌توانی این کار را انجام دهی. آیا در دنیای خیالی زندگی می‌کنی؟ در عوض باید این کار را انجام دهی.

ابزار عقب کشیدن:

چت شده؟ این شغل از سرت هم زیاده.

نابودی تیم:

هرگز نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. این تقصیر تو است.
اغلب در صحبت، خیلی ناخوشایند نیست، اما نتایج به‌‌‌ همان صورت تمام می‌شود. هنگامی که یک انگل انرژی شروع به مکیدن هوای محیط شما می‌کند، به سرعت باز می‌ایستید. البته بدانید که زندگی مثل یک اتوبوس انرژی است و اطرافیانتان که در سراسر زندگی با شما حرکت می‌کنند، نقش زیادی دارند در اینکه چقدر به جلو حرکت می‌کنید.

در اتاقتان تابلویی با عنوان ” ورود انگل‌های انرژی ممنوع ” نصب کنید. اعضای منفی تیم را که بر موفقیت‌هایتان تاثیر بد می‌گذارند، مشخص کنید. مسیری از عملکرد را که به موفقیت‌های فردی و گروهی ختم می‌شود، شناسایی کنید. آن‌ها را تشویق کنید که با انرژی مثبت سوار اتوبوس شوند. اجازه ندهید هیچ فردی با افکار منفی سوار اتوبوس شما شود و اگر تصمیم ندارد مثبت باشد و به تحقق رویا‌هایتان کمک کند، باید از اتوبوس پیاده شود.
افراد درستی را سوار اتوبوستان کنید. واقعیت این است که بعضی از مردم می‌خواهند سوار اتوبوس شما شوند و بعضی‌ها نمی‌خواهند. افرادی که سوار اتوبوستان می‌شوند، ممکن است از آن پیاده شوند؛ شاید افرادی که سوار اتوبوس شما نشده‌اند، سوار اتوبوس دیگری شوند یا شاید تلاش کنند سفرتان را خراب کنند. با این حال با تمرکز به جلو رانندگی کنید. اگر انرژیتان را برای افرادی که سوار اتوبوستان نشده‌اند، تلف کنید، انرژی کم تری برای سوار کردن افراد دلخواه‌تان، خواهید داشت.

در حال رانندگی فقط کسانی را که می‌خواهید سوار اتوبوستان کنید. چون با انجام این کار در ‌‌‌نهایت انرژی زیادی در اتوبوستان خواهید داشت.
با سرعت خودتان رانندگی کنید و موفقیت‌هایتان را با اتوبوس‌های افراد دیگر مقایسه نکنید.
سفر خودتان را داشته باشید. بسیاری از افراد سوار و تعدادی نیز پیاده می‌شوند. این مسئله را شخصی نکنید. افرادی که پیاده می‌شوند شاید سوار اتوبوس دیگری شوند یا شاید جایی برای افراد تازه‌ای که می‌خواهند سوار اتوبوستان شوند، باز کنند.

خوش بگذران و از سواری‌ات لذت ببر. شما تنها یک بار فرصت زندگی دارید، بنابراین از آن لذت ببرید. هدف هر سفری رسیدن به مقصد است با لبخندی بر لب.

One thought on “انگل‌های انرژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *