کوسه و ماهی قرمز:کتابی درباره ی رسیدن به موفقیت

شاید تا به حال آرزو کرده‌اید شانس دوباره‌ای برای زندگی به دست آورید. این دقیقاً‌‌ همان فرصتی است که تغییر به شما می‌دهد!
جان گوردن در کتاب کوسه و ماهی قرمزاز تجربیاتش می‌گوید: او شغلش را در سال ۲۰۰۱ در دورهٔ رکود اقتصادی از دست داد. دو ماه بعد ورشکسته شد. یک روز تصمیم گرفت اجازه ندهد این چالش او را به زانو در آورد و آن هنگام بود که درک کرد باید افکار و عملکرد‌هایش را تغییر دهد.
جان گوردون در کتاب کوسه و ماهی قرمز پیشنهادهایی برای ابتکار عمل داشتن در شرایط سخت ارائه می‌دهد.
آیا می‌توانید همانند کوسه زندگی کنید؟
نویسنده می‌گوید: «هنگامی که با امواج تغییر روبرو می‌شوید این حق انتخاب را دارید که اجازه دهید شرایط شما را درهم شکند یا شرایط جدید را بپذیرید، از آن‌ها بیاموزید و سواربر موج تغییرات به آینده‌ای مثبت تری دست یابید.»
هنگامی که با موج تغییرات روبرو می‌شوید انتخابتان چیست؟ از ترس فلج می‌شوید یا سوار بر موج تغییر شده و آینده‌ای مثبت‌تر خلق می‌کنید؟
در این داستان ماهی قرمز نازپرورده‌ای «گوردی » به طور تصادفی در اقیانوس می‌افتد. (نویسنده می‌گوید می‌داند ماهی قرمز نمی‌تواند در آب شور زنده بماند).
گوردی که تا به حال زحمت پیدا کردن غذا را به خود نداده، ترسان و گرسنه با کوسه‌ای به نام سامی آشنا می‌شود. کوسه‌ای که می‌داند می‌تواند تصوری را که اغلب مردم نسبت به آن‌ها به عنوان موجودی منفی دارند تغییر دهد.
سامی از گوردی حمایت می‌کند، به او نشان می‌دهد چطور غذا پیدا کند و درس‌های زیادی به او می‌آموزد: تفاوت بین شکم پر وشکم خالی تنها به باور‌ها و عملکرد‌هایت بستگی دارند.
نویسنده می‌گوید: «درست مانند گوردی بسیاری از ما هنگامی که شرایط بر وفق مرادمان نیست به منظور بقا و پیشرفت باید روش تفکر و عملکرد‌هایمان را تغییر دهیم. شاید باعث شگفتیتان شود ولی در واقع بسیاری از افراد موفق و تاجران در طی بحران اقتصادی رشد کرده‌اند. چون هنگامی که دیگران صرفاً در امواج تغییر گرفتاراند، آن‌ها با تمام نیرو به جلو حرکت می‌کنند.»
شما کوسه هستید یا ماهی قرمز ؟ منتظرید کسی به شما غذا دهد یا خودتان غذایتان را پیدا می‌کنید؟ بسیاری از مردم انتظار را انتخاب می‌کنند. ولی عادت‌ها می‌تواند تغییرکنند.
اجازه ندهید ترس و دودلی آینده‌تان را محدود کند. حالا زمان آن رسیده که دیگر مانند ماهی قرمز منتظر غذا نمانید و مثل یک کوسه ابتکار عمل داشته باشید.

One thought on “کوسه و ماهی قرمز:کتابی درباره ی رسیدن به موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *