نگرش مثبت

والدین‌ کمی روز یا هفته‌ای را بدون شنیدن غرهای بچه‌هایشان می‌گذرانند. به نظر می‌رسد ویزگی‌های فرهنگی ما شرطی‌مان کرده است تا بیشتر بخواهیم، تا باور کنیم سزاوار بیشتر هستیم، تا زندگی‌هایمان را با زندگی‌های دیگران مقایسه کنیم، تا احساس کنیم سزاوارهر چیزی هستیم- و اگر به آن‌ها دست نیافتیم منفی باشیم. نگرش‌های مثبت با اینکه چه قدر شرایط سخت یا آسان است کاری ندارد. آن‌ها بر دیدگاه افراد تاثیرمی گذارد تا در شرایط مختلف خوب عمل کنند.
چهل سال قبل، از نوجوان‌هایی تحقیق و پرسیده شد برای زندگی چند چیز ضروری است. جوابشان پنجاه مورد بود. اخیراً‌‌ همان سوال را از نوجوان‌های امروزی پرسیدند و جوابشان: کمی بیش از ۳۰۰ مورد است. به نظر می‌رسد ما برای خوشحال شدن به چیزهای بیشتر و بیشتری نیاز داریم.

بنابراین چطور در این دنیای حق طلبانه نگرش مثبت را در بچه‌هایمان پرورش دهیم؟

این را امتحان کنید:
به مدت یک هفته قوانین غر نزدن ذکر شده در کتاب مثبت یا منفی انتخاب با شماست: شکایت‌ها را به راه حل، نوآوری و موفقیت تبدیل کنید را در خانه‌تان اجرا کنید. به بچه‌هایتان یادآور شوید که هیچ کس، کسی را که غر می‌زند دوست ندارد. به بچه‌هایتان بگویید نمی‌خواهید آنها با بیان یک مشکل یا شکایت، نزدتان بیایند مگر آنکه یک راه حل ممکن یا روش مثبتی برای نگریستن به آن داشته باشند. اگر آن‌ها بدون ارائه روشی مثبت غر زدن را ادامه دادند، یکی از این دو کار را انجام دهید:
۱. موفقیت‌ها را جشن بگیرید. برای هر فکر منفی یک مورد مثبت مطرح کنید. به عنوان مثال اگر آن‌ها از خواهر یا برادرش شکایت می‌کنند، مجبورشان کنید یک مورد مثبت از خصوصیات‌‌ همان خواهر یا برادر مطرح کنند. اگر آن‌ها درباره بدشانسی‌هایشان ناله می‌کنند مجبورشان کنید درباره اتفاق خوشی که در‌‌ همان روز برایشان رخ داده صحبت کنند.

۲. جریمه کنید. اگر بچه‌های شما نمی‌توانند به چیزی مثبت برای گفتن فکر کند هر بار که به منفی بافی‌ها اشاره می‌کنند و منفی هستند مجبورشان کنید  جریمه دهند مثلاً از تماشای تلویزیون محروم شوند یا مقداری از پول توجیبی‌شان به عنوان  جریمه کم شود.‌‌ همان طور فکر کردن به پیروزی  و افکار خوش بینانه، همان قدر پاداش دارد. از اینکه آن‌ها چه قدر سریع مثبت بودن را یاد می‌گیرند متعجب خواهید شد.

سه ابزار غر نزدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *