زمانی خوشحال خواهم شد که…

دنیل گیلبرت استاد معتبر روان‌شناسی دانشگاه هاروارد، در کتاب «شیرجه در خوشبختی» می‌نویسد: «ما انسان‌ها نمی‌توانیم به خوبی پیش بینی کنیم که در آینده چه چیزی ما را خوشحال خواهد کرد.» او نتیجه گیری کرده است که ما همیشه تصور می‌کنیم به دست آوردن چیزی خاص باعث شادیمان می‌شود. تصور می‌کنیم اگر به فلان تعطیلات برویم، ترفیع بگیریم یا ارتباطی خاص داشته باشیم، چه اوقات خوشی خواهیم داشت. ولی وقتی واقعاً به چنین آرزوهایی می‌رسیم، در واقع کمتر از آنچه تصورش را می‌کردیم احساس خوشحالی می‌کنیم. علاوه بر این، ما به آنچه خیال می‌کنیم ما را خوشحال می‌کند، عادت کرده‌ایم. در نتیجه هر بار که جادوی آنچه را قرار بود تا ابد خوشحالمان کند تجربه می‌کنیم، از شوق و شعف ما کاسته می‌شود.
مهم نیست چند بار جملهٔ «زمانی خوشحال خواهم بود که…» را گفته، شنیده یا دیده باشید، فقط بدانید که این‌ها تمامی ندارد. چند عبارت آشنا:
زمانی خوشحال خواهم بود که همسری مناسب پیدا کنم.
زمانی خوشحال خواهم بود که شغلی با درآمد بالا پیدا کنم.
زمانی خوشحال خواهم بود که توجه و قدردانی بیشتری به من شود.

برای خوشحال‌تر شدن باید این تفکر بیهوده را که «هر چه بیشتر به دست آوریم بهتر است»، از ذهنمان خارج کنیم. واقعیت امر این است: تنها زمانی می‌توانید بگویید خوشبختی و خوشحالی را تجربه کرده‌اید که درست در همین لحظه  بتوانید این احساس را داشته باشید.

One thought on “زمانی خوشحال خواهم شد که…

  1. خیلی موافقم..
    ۲ ۳ سالی هست که دارم تمرین میکنم اینطوری باشم..

    پاسخ: من در مورد چاپ کتابهایم اینطوری ام: اگه این کتاب مجوز بگیره و چاپ بشه من خیلی خوشحال می شوم… ولی وقتی چاپ می شه درسته خوشحال می شم ولی نه اونطوری که قبلاً فکرش را می کردم. این نوشته را بیشتر برای خودم نوشتم که یادم بمونه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *