پا را فرا‌تر از ذهن بگذارید و‌‌ رها شوید

در جزیرهٔ برنئو، اهالی بومی روش خاصی برای گرفتن میمون‌های وحشی دارند که به محصولات کشاورزی و انبار محصولات آن‌ها حمله می‌کنند. آن‌ها درون پوستهٔ خالی نارگیل یک سوراخ ایجاد می‌کنند، به اندازه‌ای که دست میمون از آن رد شود. مقداری برنج به عنوان طعمه درون پوستهٔ نارگیل می‌ریزند و بعد نارگیل را روی زمین می‌گذارند. میمون سارق بوی غذا را حس می‌کند و برای جستجو به ان سمت می‌‌آید. حیوان دستش را از سوراخ نارگیل رد می‌کند و به برنج چنگ می‌زند ولی وقتی که سعی می‌کند دستش را از سوراخ بیرون بیاورد، نمی‌تواند زیرا مشتش بسته است تا برنج نریزد. میمون برای نجات خودش باید برنج را‌‌ رها کند. به علت اینکه میمون‌های این جزیره برنج را‌‌ رها نمی‌کنند، همیشه در دام می‌افتند!
بسیاری از ما همانند میمون‌ها عمل می‌کنیم: با افکار منفی خودمان به دام می‌افتیم زیرا حاضر نیستیم لحظه‌ای از آن‌ها جدا شویم. و هر چه بیشتر روی آن‌ها پافشاری کنیم، آن‌ها بیشتر به ما می‌چسبند. اگر بخواهیم آن‌ها را به زور از خودمان دور کنیم، فایده‌ای ندارد باز هم به سراغمان می‌آیند.
راه دیگر تشخیص افکار مشکل افرین این است که پا را از ذهن فرا‌تر بگذاریم و با احساسات مربوط به افکار منفی ارتباط برقرار کنیم. این احساسی است که افکار را چسبیده به ذهنمان نگه می‌دارد. وقتی به احساسی خوشامد بگوییم، آن را بپذیریم و بعد ر‌هایش کنیم، آن فکر به شکلی معجزه آسا از بین می‌رود. یک روش موثر برای انجام این کار که بسیار قوی ولی ساده است، روش سدونا ‌نام دارد. در پست بعدی درباره‌اش می‌نویسم.

instagram: khoshbakhti.ir

6 thoughts on “پا را فرا‌تر از ذهن بگذارید و‌‌ رها شوید

 1. مطالبتون رو خیلی دوست دارم
  شاد و برقرار باشید….
  پاسخ: لطف داری عزیزم. من هم از نوشته های شما لذت می برم. موفق باشید.

 2. سلام فیروزه عزیز
  جدن که من بعضی اوقات یک میمون تمام عیارم :))

  پاسخ: سلام گلم. من هم گاهی همینطورم. فکر کنم در حال ثابت کردن نظریه داروین هستیم

 3. وای فیروزه جون در مورد خودت اینو نگو این همه انرژی مثبت توی مطالبت هست بعید میدونم اصلا بشه تو رو به داروین ربط داد
  :-*
  راوی جان این طورها هم نیست که همیشه مثبت باشم. همین چند روز پیش یک سری ای کاش ها برای شوهرم ردیف می کردم که از توی وبلاگم مطلب زمانی خوشحال خواهم شد که… را برایم خواند. تازه قبلاً یک غرغروی حرفه ای بودم الان هر وقت که شروع به غرغر می کنم کتاب مثبت یا منفی را می گذارند جلوم…به هر حال همه ی سعی ام را برای مثبت بودن می کنم . راستش می نویسم تا یادم نره زندگی درست و شاد چطور است و باید چطور رفتار کنم تا شاد باشم. مرسی از لطفت گلم. شاد باشی.

 4. من که رسما جلبک شدم ..
  دیگه از مرحله حیواناتم خارج شدم 🙂
  پاسخ: ای بابا نگو این طوری. ولی واقعاً رها کردن این افکار منفی خیلی سخته…

 5. هنگامی که موتور جستجو استفاده می کنم تا برای وبلاگ نگاه به مال شما آمده است و چندین بار در دسته بندی های مختلف. که فقط من می خواهم برای آن را بخوانید، می توانید ببینید که چرا. این عالی است. نگه دارید تا کار عالی است.

  پاسخ: ممنون از شما و توجهتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *