روش سدونا

معجزهٔ لستر لونسون
روش سدونا، پنجاه سال پیش توسط لستر لونسونِ فیزیک‌دان کشف شد. او ۴۲ ساله بود و با اینکه در اوج موفقیت جهانی به سر می‌برد، فردی بسیار غمگین و بیمار بود. او از بیماری افسردگی، بزرگی کبد، سنگ کلیه، بی‌خوابی و زخم معده رنج می‌برد. بعد از دومین سکته ی قلبی، او را به منزلش فرستادند تا روزهای پایانی عمرش را در آنجا بگذراند. ولی لستر تسلیم نشد. تصمیم گرفت چند آزمایش و تحقیق جدی در مورد روح انجام دهد. او دریافت آنچه به عنوان ابزاری دقیق و کامل برای رشد شخصی در نظر دارد،‌‌ همان روش‌‌ رها کردن محدودیت‌های درونی است که اساس روش سدونا است. او این روش را به صورت پی‌گیرانه‌ای، سه ماه ادامه داد. در پایان دوره، بدن او دوباره سلامت خود را به دست آورد و به جای اینکه به پیش بینی پزشکان فقط چند هفته‌ای زنده باشد، تا هشتاد و چهار سالگی یعنی چهل و دو سال بعد هم زندگی کرد.
فقط با چند سوال ساده از خودتان می‌توانید حتی چسبنده‌ترین احساسات و افکار را‌‌ رها کنید. افکارتان به شما چسبیده‌اند زیرا با آن‌ها می‌جنگید و منکر آن‌ها می‌شوید و آن حسی را که این حالت به شما دست می‌دهد  حفظ می‌کنید. ولی اگر آن احساسات منفی را‌‌ رها کنید چه؟ روش سدونا با مطرح کردن چند سوال ساده مبنی بر اینکه آیا می‌توانید این حس را‌‌ رها کنید؟، می‌توانید آن را کنار بگذارید؟ و این احساس چه موقع شکل می‌گیرد؟
روش سدونا بر اساس دو فرضیه طراحی شده است:
۱.  افکار و احساسات حقیقت ندارند و معرف شما نیستند.
۲.   شما می‌توانید آنها را‌‌ رها کنید.
در انجام روش سدونا صبور باشید، چون ابتدا نتایج، کمی نامحسوس‌اند ولی اگر پافشاری کنید خیلی سریع نتایج بیشتر و بیشتر واضح می‌شوند. تمام سوالاتی که در این روش به کار رفته است ساده‌اند. آن‌ها طوری طراحی شده‌اند که به شما نشان دهند چگونه‌‌ احساس‌های منفی رها کنید.
روش سدونا
مرحله ۱.در محیطی آرام بنشینید. بر موضوعی که آزارتان می‌دهد تمرکز کنید. به خودتان اجازه دهید که در این لحظه در مورد آن هر فکری کنید. فقط به یک احساس خوش آمد بگویید و بگذارید تا جایی که می‌توانید از آن لبریز شوید.
این کار ممکن است ساده به نظر آید ولی لازم است که باشد. بسیاری از ما بیشتر در افکار، تصاویر و داستان‌هایی که در مورد گذشته و آینده در ذهن می‌سازیم، زندگی می‌کنیم تا اینکه بدانیم در آن لحظه واقعاً چه احساسی داریم. تنها زمانی که می‌توانیم کاری در مورد احساسمان انجام دهیم همین حالا است.
مرحله ۲. از خودتان بپرسید: آیا می‌توانم از این احساس‌‌ رها شوم؟
پاسخ «بله» و «نه» هر دو قابل قبول است.
مرحله ۳. این سوال ساده را از خودتان کنید: می‌توانم ر‌هایشان کنم؟
اگر پاسخ منفی است یا اگر چندان مطمئن نیستید؛ از خودتان بپرسید: «آیا مایلم این احساس را داشته باشم یا ترجیح می‌دهم ر‌هایش کنم؟ حتی اگر پاسخ منفی است به مرحلهٔ بعدی بروید.
مرحلهٔ ۴. این سوال ساده را از خودتان بپرسید: «چه موقع؟»
این دعوتنامه‌ای برای‌‌ رها شدن در‌‌ همان لحظهٔ حال است. به خاطر داشته باشید‌‌ رها کردن، تصمیمی است که می‌توانید در هر لحظه آن را اتخاذ کنید. ممکن است متوجه شوید که به سادگی‌‌ رها کرده‌اید.
مرحله ۵. این مراحل را تا جایی که می‌توانید تکرار کنید تا اینکه احساس کنید از دست آن احساس خاص‌‌ رها شده‌اید.

instagram: khoshbakhti.ir

13 thoughts on “روش سدونا

 1. آدمای خلاق درست در لحظه های سخت ِ خودشون بشریت رو متحول میکنن..
  آفرین به این روحیه ..۴۲ سال بعد !!! (:

  پاسخ: آره دقیقاً. با اون همه ناراحتی و بیماری، داشتن چنین روحیه ای در نوع خودش بی نظیره…

 2. سلام
  ممنونم از مطالب خوبتون اگه امکانش هست یه منبع ترجیحا ترجمه شده به فارسی در مورد روش سدونا تو سایت بذارید یا برام میل کنید.

  من یه چند تا مطلب تو سایت sedona.com خوندم ولی یه رفرنس اصلی میخوام

  سپاس از زحماتتون
  پاسخ: من این مطلب را از سایت مارسی شیموف مطالعه کرده ام. اگر به مطلبی درباره ی این روش برخوردم حتماً در سایت می نویسم. موفق باشید.

 3. one night says:

  از دیروز تا حالا به مطلبی که نوشتی فکر کردم و اتفاقا توانستم چند تا از مهم ترین احساس هایی که مرا نگه داشته پیدا کنم. نقطه مشترک آنها ترس از تنهایی و آینده ای نا معلوم است. بیشتر بنویس لطفا تا بدانم دقیق تر چه باید بکنم.
  خیلی تشکر.
  پاسخ: بیشتر روش سدونا را تمرین کن. اگر تونستی در کلاس های یوگا شرکت کن. خیلی کمک می کند. شاد باشی.

 4. مانی says:

  سلام
  لطفاً کتاب روش سدونا از هیل دوسکین را ترجمه کنید تا بتوانیم کاملا با این روش اشنا شویم. مرسی

  پاسخ: وقت تان به خیر. حتماً در الویت کارهایم قرار می دهم. ممنون از توجه شما. شاد باشید.

 5. محسن says:

  سلام
  سدونا تکنیک رهایی در لحظه است تمامی احساس های ما از مجموعه ای از افکار ناشی می شود و زیربنای اون مجموعه نیازهایی است در سدونا به فکر احساس و نیاز اگاه میشیم و همه رو رها می کنیم نیاز به تایید شدن نیاز به تایید کردن نیاز به کنترل کردن نیاز به کنترل شدن نیاز به امنیت نیاز به ناامنی احساس های متفاوتی مثل ترس کلافگی اضطراب حسادت نفرت سرخوردگی حتی احساس های خوب مثل شادی رو باید رها کنیم وجود ما مثل سبد میوه هست اگر خالی باشه می تونه آماده پذیرش هر چیز تازه ای باشه اما اگر پر باشه فضا محدود میشه

  پاسخ: وقت تان به خیر. ممنون. استفاده کردم.

 6. سعیده says:

  روش هایی که گذاشتی خوبه یعنی عالیه فقط اگه میشه قسمت های برجسته ی کتاب رازروهم بذار.مرسی
  پاسخ: وقتت به خیر عزیزم. ممنون از لطفتان. تصور می کنم کتاب راز آن قدر فراگیر شده که همه آن را خوانده اند. من در اینجا بیشتر سعی می کنم به مواردی که کمتر به چشم آمده و یا به جزئیاتی که کمتر توجه می کنیم بپردازم . با اینحال چشم، به کتابهای راندا برن هم نگاهی می اندازیم.
  ممنون از توجهت عزیزم.

 7. maryam says:

  SALAM
  man ye jadoogaram yani daram misham man dar ketabe RAZ betor etefaghi name HALE DWAOSKIN didam va bad be tor etefaghi tar sayte shoma ro baz kardam va matlabetoono khoondam faghat khastam azatoon TASHAKOR konam
  HAMIN
  پاسخ: سلام. ممنون از توجه تون

 8. فاطمه says:

  لطفا اگه میشه کتاب the sedona method از هیل دوسکین ترجمه کنید .
  پاسخ: فکر کنم ترجمه شده باشد. با ناشرم صحبت می کنم اگر پسندید حتماً.

 9. علی says:

  سلام.ازتوت واقعا خواش میکنم سمینارهای هیل دوسکین و کتاب های ایشون را در زمینه سدونا به فارسی ترجمه کنید متاسفانه در بازار همه به زبان اصلی است .متشکرم
  پاسخ: درود. متاسفانه ناشرهایم به علت کسادی بازار کتاب با ترجمه ی آنها موافق نیستند

 10. م.ع.د says:

  باسلام
  بسیار خوشحال شدم که میبینم شما این تکنیک موثر رو با هموطنانمون درمیون میذارید من در کانادا زندگی میکنم و دوره سدونا رو دوبار با هیل دواسکین گذراندم همینطور دوره مربیگری رو و از طریق اسکایپ و وایبر برای فارسی زبانان مشاوره و اموزش و کار روی موارد خاص رو قبول میکنم فعلا با هموطنای خارج از ایران کار کردم ولی اگر کسی علاقمند به تجربه این روش باشه خوشحال میشم درخدمتشون باشم . نتایجی که افراد در سراسر دنیا ازین روش گرفتن از سلامتی روحی و جسمی گرفته تا رفع نقاط گیر در ضمیرناخوداگاه و روون شدن در زمینه موردنظر شگفت انگیزه و از همه مهمتر ارامتر و پذیراتر زندگی کردن که هدف همه ماست.
  با سپاس از سایت زیبای شما
  پاسخ: درود. ممنون دوست عزیز. اتفاقًا از مواردی است که بسیاری در موردش سوال دارند. اگر برایت ممکن است اطلاعات تماست را بگذار تا در اختیار خواننده ها فرار دهم.

 11. فرهاد says:

  با سلام. کلاس سدونا در ایران توسط موسسه بنیان (دکتر فرشته میرهاشمی) اجرا میشد و تنها موسسه ایرانی بود که مجوز اجراش رو از خود موسسه سدونا داشت و دارد. کلاس سه روز و بسیار عمیق بود. اما موسسات دیگه هم بدون داشتن مجوز با کپی برداری از بنیان سدونا رو گذاشتند که کیفیت بنیان رو نداشت. اما در کل متد سدونا بسیار میتواند تاثیر گذار باشد در رهایی از افکار و احساسات ناخوشایند. و ایجاد فضای آرامش برکت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *