قلم را روی زمین بگذارید

ما فقط به واسطهٔ اتفاقی که برایمان افتاده است از بین نمی‌رویم، بلکه به دلیل افکارمان در مورد آن اتفاق نابود می‌شویم.
اپیکتتوس- فیلسوف یونانی

همهٔ ما در نگهداری افکار منفی و احساسات ناخوشایند مهارت کافی داریم! و بعضی از ما سرسختانه در صدد فهمیدن و درک آن‌ها هستیم. هیل دوسکین، از شاگردان لستر- مبدع روش سدونا، برای آنکه نشان دهد روش سدونا در‌‌ رها کردن افکار منفی چگونه کارایی دارد با مثالی آن را توضیح می‌دهد؛ می‌توانید خودتان آن را امتحان کنید.
ابتدا یک قلم بردارید. قلم را تا می‌توانید محکم در دستتان بگیرید. قلم نمایندهٔ افکار و احساسات شماست و دستتان‌‌ همان هشیاری شما. توجه داشته باشید با اینکه محکم گرفتن قلم ناراحت کننده است، بعد از چند دقیقه این حس عادی می‌شود. هنوز هم آن را احساس می‌کنید؟ به همین شکل هوشیاری شما، افکار و احساساتتان را  محکم نگه می‌دارد تا بالاخره شما به این کار عادت می‌کنید و اصلاً وجود آن‌ها را تشخیص نمی‌دهید.
حالا دستتان را باز کنید طوری که قلم  روی کف دست قرار بگیرد. توجه کنید، قلم و دستتان نمی‌توانند به یکدیگربچسبند. همین حالت در مورد افکار و احساساتتان هم صدق می‌کند. افکار و احساساتتان دیگر نمی‌توانند به کف دستتان بچسبند. «شما افکار یا احساساتتان نیستید.» حالا دست خودتان را برگردانید و بگذارید قلم‌‌ رها شود.
چه شد؟ قلم به زمین افتاد.
آیا سخت بود؟ نه- شما به سادگی دیگر آن را نگه نداشتید!
ر‌ها کردن یعنی همین.

instagram: khoshbakhti.ir

2 thoughts on “قلم را روی زمین بگذارید

  1. one night says:

    صبح بخیر
    علاوه بر اینکه منتظر ادامه نوشته هایت هستم، می شود در مورد یوگا، کلاسهایش و هزینه اش، اگر اطلاع داری، بنویسی. آیا می شود در خانه هم انجام داد؟
    یک سئوال هم: چرا وقتهایی کارهایی می کنیم که مثل یک مهمان منتظر کنار ما ایستاده اند. نه می شود ردشان کرد چون مهمان اند نه می شود پذیرفتشان چون باعث می شود به انجامشان اعتراف کنی. اگر توانستم منظورم را بفهمانم برایم بیشتر بنویس. ممنون

    پاسخ: وقت به خیر عزیزم. به وب سایت کانون یوگا ایران مراجعه کن. البته دی وی دی هایی در بازار وجود دارد که می تونی تهیه کنی. و نه متاسفانه متوجه منظورتون نشدم. موفق باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *