آیا همیشه باید حق با شما باشد؟

من گاهی این طور زندگی می کنم. هر وقت بین من و فرد دیگری تعارضی پیش می آید هر کاری از دستم بر می آید می کنم تا ثابت کنم که حق با من است. اگر این کار لازم بود حرف های ناراحت کننده می زنم، صدایم را بلند می کنم… من آماده می شوم که ببرم.

نخستین باری که کسی به من گفت:” ترجیح می دهی حق با تو باشد یا شاد باشی؟” این سوال بی اندازه آزارم داد. با خودم فکر کردم من وقتی خوشحال می شوم که او متوجه شود حق با من است. چرا باید این یا آن باشد؟

اما به مرور زمان، آگاهی ای که در پس این گفته ی قدیمی نهفته بود را درک کردم. اگر در جست و جوی حق خود خانه تان را به تلی از خاکستر تبدیل شود، همکارتان را عصبانی کنید یا فرزندانتان ناراحت شوند، ممکن است حق با شما باشد، اما به احتمال زیاد ، بدون خانه، بدون کار و بدون عشق خواهید ماند. یا حداقل این است که واقعاً خوشحال و خوشبخت نخواهید بود. یکی از مشکلات این قضیه که “باید حق با شما باشد” این است که برای برنده شده باید یکی ببازد. و هیچ کس دوست ندارد احساس بازنده بودن کند.

هنگامی که می بینید گرفتار قضیه حق داشتن خودتان شده اید از خودتان بپرسید:” واقعاً چه چیزی مهم است؟” آیا اصلا ارزش جار و جنجال را دارد؟ حداقل وقتی از خودتان می پرسید که چه چیز مهم است، آنچه را که واقعاً برایش می جنگید بر خود آشکار می کنید. و پرسیدن همین سوال از طرف مقابل به شما کمک می کند زمینه های مشترکی پیدا کنید و امکان یافتن راه حلی که همه را خوشحال تر و راضی کند بیش تر می شود. شاید به راه حل هایی ست یابید که وقتی داشتید روی حق داشتن خود اصرار می کردید هرگز به مغزتان خطور نکند.

همانطور که مری جین رایان در کتاب این بار متفاوت است می گوید:”زمانی که می خواهیم خوشبخت باشیم، انتخاب به خاطر سپردن آن چه که اهمیت دارد انتخابی حیاتی محسوب می شود. چرا که وقتی زندگی روزمره مان را می گذرانیم، ناگریز با آدم های دیگری برخورد می کنیم که کارهایی می کنند که ما را  آزار می دهند یا خسته و عصبانی می کنند. شیوه ای که  ما لحظه به لحظه با آن ها – و با خودمان- برخورد می کنیم برای خوشبختی ما عواقبی دارد، نه فقط این جا و اکنون ، بلکه در آینده نیز. ”

پی نوشت: دوستان به اینجا هم سر بزنید.

5 thoughts on “آیا همیشه باید حق با شما باشد؟

 1. باران says:

  وقتی یه اتفاقی می افته بهمون میگن : “بزرگ بشی یادت میره “,دقیقا همینه که شما فرمودید عزیزم ؛ منظورشون این نیست که قد بکشی یادت میره؛باید دلت بزرگ شه نه جسمت؛گرچه گاهی وفتا بزرگی آدم رو به حساب زرنگی خودشون یا حماقتت میذارن!!!!!!! آخه کوچولواند…………..
  عزیز مهربون وقتت بخیر
  پاسخ: وقتت به خیر عزیزم. چه خوب موضوع را بیان کردی. آره دقیقاً همینطوره، باید دل انسان بزرگ باشه تا بتونه مسائل را خوب حلاجی کنه. جلوی عصبانیتش را بگیره و درست فکر کنه.
  ممنون از حضور مهربانت. شاد باشی.

 2. بانوی بهمن ماه says:

  به نظره من این یک معضل اجتماعیه که همه فکر میکن حق با اونهاست ! گاهی وقتها ترافیک یک نمونه بارزه این موضوعه ! خیلی از قتلهای ناخواسته سر همین حق و حقوق الکی اتفاق میفته

 3. درنا کوچولو says:

  نکته بدیهی اینکه صدالبته ادم باید از خودش بپرسه آیا احقاق این حق می ارزه به …. و سپس عمل کنه ضمن اینکه “باید حق با من/شما باشد ” با اون تاکید باید کمی تو ذوق زننده است اما چیزی که تا بحال به او فکر نکرده بودم پرسیدن این سوال از طرف مقابل
  به نظر بسیار جالبه اگرچه خودخواهانه!!! معتقدم هر طرف مقابلی هم طرف!!! نیست باید بلوغ طرف پرسش قرار گرفتن رو داشته باشه ((:

  پاسخ: البته کاملاً درسته

 4. درنا کوچولو says:

  حضرت حافظ می فرماید : حسنت همه ساله درفزون باد

  درود ویژه فیروزه بانو حلول زمستان مبارک و امیدوارم انقلاب زمستانی زمین در ابتدای زمستان جوششی از خوبی و خوشی و همت رو در تمامی اهالی خوشبختی دات ار ای برانگیزه
  امین!
  پاسخ: ممنون درنای خوبم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *