زندگی هدفمند ۲ (اثر پروانه ای)

زندگی شما تا چه اندازه اهمیت دارد؟

زندگی ما چه قدر مهم است؟

آیا من قدرت ایجاد تفاوتی را دارم؟

هنگامی که حرکت می کنم…

هنگامی که عملی انجام می دهم…

هنگامی که کاری می کنم…

آیا دنیا متوجه می شود؟

آیا من واقعاً مهم هستم؟

سال ۱۹۶۳ ادوارد لورنز فرضیه ای به آکادمی علوم نیویورک ارائه داد. تئوری او، به سادگی می گفت: “یک پروانه می تواند بالهایش را بهم بزند و مولکولهای هوا را به گردش در بیاورد، آن مولکول به نوبه ی خودش می تواند مولکولهای دیگر هوا را به حرکت درآورد، در نتیجه مولکولهای بیشتری در هوا به حرکت در می آید و در نهایت قادر است طوفانی در طرف دیگر سیاره ایجاد کند.”

لورنز و ایده هایش تقریباً باعث خنده ی همه سالن کنفرانس شد. آنچه او ارائه داد، به نظر خنده دار بود.

نامعقول ولی فریبنده بود!

در نتیجه به خاطر افسون و فریبندگی ایده که آن را ” اثر پروانه ای” می نامیدند آن یک داستان علمی ماندگار شد، دهه ها ترکیبی از افسانه و داستان های خیالی بافی از آن ایجاد و  در کتابهای کمیک و فیلم ها منتشر شد. بنابراین می توانید شوک جامعه ی علمی و شگفتی شان را زمانی که بیش از سی سال بعد امکانش توسط پرفسور های فیزیکی که در دانشگاههای سراسر دنیا کار می کردند تایید شد تصور کنید. آنها به این نتیجه رسیدند که اثر پروانه ای واقعی، درست وعملی است. اندکی بعد، آن به صورت “قانون” تصویب شد. وحالا به عنوان قانون وابستگی متعاقب شرایط اولیه ، این اصل نیروی در برگرفته بیش از فقط بالهای پروانه را ثابت می کند. علم، وجود اثر پروانه ای را با اولین حرکت هر نوع ماده ای – شامل انسانها- نشان می دهد.

4 thoughts on “زندگی هدفمند ۲ (اثر پروانه ای)

 1. سلام دوست عزیز
  آدرس وبلاگم رو تغییر دادم و تبعا اسمش رو …
  اگر مایل بودی من رو هم چنان در لینک هات نگه داری با نام
  نوین یا بانو به ثبت برسون.
  ممنون
  بانوی افسانه شخصی
  پاسخ: سلام عزیزم. با آرزوی موفقیت.

 2. بیتا says:

  سلام .خیلی دلم می خواد درباره اش بیشتر بدونم(البته با قلم شیوای شما
  پاسخ: سلام بیتای عزیز. در کتابهای مسافر، راهنما و گمشده اندی اندروز با مثالهایی به اثر پروانه ای اشاره شده است. ممنون از لطفت شیوای عزیز.

 3. خیلی وقتا از همین اثر پروانه ای تونستم دل خیلیا رو بدست بیارم … تونستم بهشون امید بدم. از این بابت خوشحالم … و از خالق اثر پروانه ای ممنون
  پاسخ: (:

 4. درنا کوچولو says:

  قطعا چنین تاثیراتی هست بسیاری قوانین فیزیک و متافیزیک از کهن ترین دوران زندگی انسانها تا روزگار مدرن کنونی بر اون صحه میذارن تردید اینجاست که اثر ِ اون موثر گاه به شکلی بروز می کنه که در نگاه سطحی قابل بازشناسی نیست شاید به نوعی این مسئله به جذابیت بیشتر اون کمک کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *