چاقو های تیز در محل کار و چاقو های کند در خانه

 با یکی از آشنایان که سرآشپز است صحبت می کردم. او گفت:” بله، من آشپز نمونه ای هستم. سر کار چاقوهایم همه خوب و تیز هستند. ولی زمانی که در خانه آشپزی می کنم، همه ی چاقوهایم کند هستند.”

چه تعداد از ما نیاز داریم چاقو هایمان را در خانه تیز کنیم؟

به یاد زمانهایی می افتم که در حال کار هستم و دخترم از من می خواهد برایش کاردستی درست کنم. به او  می گویم: “الان کار دارم، بعداً.” در همان زمان به کتاب سوپ: راهکارهایی برای بالا بردن کیفیت کار گروهی فکر کردم. من کتابی درباره ی ارتباط ها و ساختن فرهنگ عالی شدن ترجمه کرده ام و دستورات آن را در خانه اجرا نمی کنم.  همان موقع با خودم عهد بستم چاقوهایم را در خانه تیز کنم.

اغلب فکر می کنیم برای موفق بودن باید زمانی را که با خانواده مان می گذاریم محدود کنیم تا بر کارمان بیشتر تمرکز کنیم ولی نکته ی مهم این است: هر چه در خانه محیطی آرام و خوب برای اطرافیانمان ایجاد کنیم در محل کارمان بیشتر رشد می کنیم.

 با قبول این موضوع با تعدادی راه حل برای تیز کردن چاقوهایتان آشنا شویم.

۱٫ همانند کتاب سوپ شعاری برای زندگی خانوادگی تان خلق کنید. همه ی ما در محل کارمان دستورالعملی داریم. چرا در خانه جمله ای برای بیان دیدگاه و هدف مان نداشته باشیم؟ جمله ای که همه افراد خانواده را به هدفی مشترک برساند.

 ۲٫ شام خانوادگی. زمان مناسبی برای ارتباط برقرار کردن و صحبت درباره ی دیدگاه مشترک، چالش ها، موفقیت ها، توقعات و هدفهاست. در حال انجام چه کاری هستیم؟ چه کسی به کمک نیاز دارد؟ چطور می توام کمک کنم؟

۳٫ فیلم دیدن شبانه. تماشای فیلم، خوردن پیتزا، بستنی،  پاپ کورن. زمانی برای باهم بودن خانواده.

 ۴٫ نشان دادن علاقه تان به آنها. برای هر کسی می تواند متفاوت باشد. ممکن است یک اتو کردن ساده لباس باشد یا گوش دادن و بازی کردن با کودک یا حتی خواندن قصه ای باشد. نکته تصمیم در عضو یک تیم  بودن است و گذاشتن زمانی برای شنیدن آنکه هر کدام از اعضای تیم به چه نیاز دارند.  منظور گذاشتن زمانی برای نشان دادن  علاقه تان است.  

3 thoughts on “چاقو های تیز در محل کار و چاقو های کند در خانه

 1. درنا کوچولو says:

  چقدر جالب یه مثل متناظری هم داریم که میگه فلانی بیرون چلچراغ ولی تو خونه گردسوزم نیست
  (( دور از جون شما این صرفا در قبال اون مثل چاقو بود ))
  دقیقا همینه باید جایگاه خونه مشخص باشه باید حس های خوب و ارامش رو از خونه برای بیرون ذخیره کنیم چرا که اون بیرون به حد کافی تنش و چند پهلویی وجود داره
  دستورالعمل چهار بسیار دلنشین است(: و البته کار گشا
  پاسخ: ممنون از حضورت درنا جان. موفق باشید.

 2. داوود says:

  سلام.نکته بسیار جالب و مهمی را امروز بیان کردیدکه هرچه در خانه محیطی آرام و خوب برای اطرافیانمان ایجاد کنیم در محل کارمان بیشتر رشد میکنیم.اما نکته مهم تر اینه که ایجاد یک دیدگاه مشترک در خانه و پذیرفتن آن توسط خانواده نیازمند تمرین میباشد.
  سلام. ممنون از توجهتان. شاد باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *