نا امید نشوید، سه مرحله یادگیری را درک کنید

هر چه به فانوس دریایی نزدیک شوید، اطرافتان تاریک می شود.

ضرب المثل چینی

من قول دادم امسال از زندگی ام بیشتر لذت ببرم، اما این هفته، همه کارهایی که کردم تحت تاثیر تنش روحی و جسمی قرار گرفت. من آنقدر سریع رفت و آمد می کردم که هرگز حتی یک بار متوجه گل های باغچه نشدم یا برای ده دقیقه با آرامش نشستن را فراموش کرده ام.

این خود یک پیشرفت است. چرا؟

مری جین رایان در کتاب امسال می خواهم… می نویسد: یادگیری در سه مرحله رخ می دهد. اولین مرحله ” پس از حالا” نامیده می شود. منظور این است که پس از اینکه متوجه حقیقت شدید می خواهید به طریقی دیگر آن را انجام دهید.

 دومین مرحله “فاقد عمومیت” است. منظور این است که زمان وقوع آن، شما از آنچه قصد داشتید متفاوت انجام دهید آگاه هستید. مثلاً در هنگام مدیریت خشم تان، هنگامی که قصد فریاد کشیدن بر سر بچه هایتان را دارید با خود فکر می کنید دور شوید، دور شوید.

مرحله سوم: ” قبل از این” است. منظور این است که شما آن را بسیار خوب یاد گرفتید و قبل از اینکه چیزی رخ دهد بر آن عمل کردید.  این هنگامی است که کاملاً آنچه را که می خواهید انجام دهید، در یک فرایند منظم با موفقیت انجام می دهید.

اینجا راز کوچکی وجود دارد. شما مجبورید مراحل اول و دوم را متحمل شوید تا به مرحله سوم برسید. یادگیری حتی اگر پیشرفتی نکرده باشید احساس می شود، چون با نکته سنجی می توانید آگاه شوید  که چطور و چه زمانی  فرصت را از دست داده اید. و تا زمانی که این موضوع را درک کنید می توانید در مرحله یک یا دو بمانید.

این درک کردن تعیین کننده است. همین که بفهمید خسته شده اید، خود یک پیشرفت است.  

 instagram: firoozeh_mehrzad

2 thoughts on “نا امید نشوید، سه مرحله یادگیری را درک کنید

  1. درنا کوچولو says:

    با سطر به سطر و بخش به بخش این کتاب میشه عاشقی کرد چیزی ندارم که بگم الا مرسی برای مزه مزه چند باره طعمش
    پاسخ: در ابتدای کتاب مری جین نوشته: کتاب امسال می خواهم کتابی نیست که پس از مطالعه آن را به کناری بگذارید، بلکه همراهی واقعی است برای کاری است که قصد انجامش را داریم. و من به این جمله اش ایمان دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *